DSL14.4W24V2M
Strip Pack 2m 15W/m 24VDC 5K
Product Overview
Our 15W/m strip provides a smooth and balanced illumination ideal for a wide range of interior applications. Ideal for applications such as cove lighting, above bench tops, island pendants, office lighting, and other interior accent or task lighting projects, delivering a clean and efficient lighting solution for both residential and commercial environments. Packs are supplied with a pre soldered 1 metre 0.5mm² cables each end for ultimate convenience, tails and strip can be cut down to suit on site.
Control Options
DIM DIM
Dimmable by PWM
Product Information
Code DSL14.4W24V2M
Colour Temp 5500K
Wattage 15W/m
Voltage 24
Lumen Output 1665Lm/m
LED Type SMD
LEDs/m 140
Efficacy 111Lm/w
CRI 90
Beam Angle 120°
Max Run 10000mm
Operating Temp -25° C to +45° C
Lumen Maintenance L70B10 @ 50,000 Hrs
Dimensions 10mm × 2.5mm × 50mm