LS300-24V-12W-55K
LED Strip COB 12W/m 24V CRI90 5500K IP20
Product Overview
Experience smooth, premium illumination with our COB LED Strip, offered in both 6W/m and 12W/m options. Designed for exceptional visual comfort, it produces a continuous, dot-free line of light, making it perfect for shallow aluminium profiles where a visible dotting effect would normally occur.
Control Options
DIM DIM
Dimmable by PWM
Product Information
Code LS300-24V-12W-55K
Colour Temp 5500K
Wattage 12W/m
Voltage 24
Lumen Output 1190lm/m
LED Type COB
LEDs/m 560
Efficacy 99lm/W
CRI 90
R9 50
Beam Angle 140°
Max Run 5m
Operating Temp -25°C to 70°C
Lumen Maintenance L70B10 @ 50,000 Hrs
Dimensions 10mm × 2mm × 25mm